Alli Paasikiven Säätiö täyttää 70 vuotta vuonna 2022.

Juhlavuotena säätiö jatkaa perheiden sosiaalisen ja taloudellisen turvallisuuden edistämistä, unohtamatta kulttuuria ja ekologista kestävyyttä perheiden hyvän tulevaisuuden takaamiseksi.

Juhlaseminaari järjestettiin 5.5. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasalissa.

 

Allin päivän juhlaseminaari järjestettiin 5.5. Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasalissa Hallituskadulla. Ohjelmassa kuultiin kiinnostavia puheenvuoroja Säätiön historiasta nykyhetkeen sekä tulevaan, käytiin vilkasta keskustelua avauksiin liittyen ja nautittiin hienoista musiikkiesityksistä. Seminaarin juontajana toimi Allin Säätiön hallituksen puheenjohtaja Pekka Perttula, alkusanat Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran toimesta lausui SKS:n viestintäjohtaja Kati Mikkola.

Ensimmäisen puheenvuoron seminaarissa piti professori Aura Korppi-Tommola, joka avasi Alli Paasikiven taustaa henkilönä ja poliittisena taustavaikuttajana laajemmin. VTT Pekka Perttulan sekä professori Heikki Hiilamon puheenvuorot käsittelivät Alli Paasikiven Säätiötä perhepoliittisena vaikuttajana historian näkökulmasta nykyhetkeen ja VTT Petra Kouvosen sekä valtiotieteiden lisensiaatti Maria Kaisa Aulan yhteisessä avauksessa pohdittiin lapsi- ja perhepolitiikan tulevaisuutta.

Myös Tasavallan presidentin puoliso rouva Jenni Haukio kunnioitti seminaaria läsnäolollaan, hän jakoi vuoden 2022 Perheteko-palkinnon, jonka tänä vuonna saivat kaksi hienolla työllään perheiden sosiaalista ja ekologista turvallisuutta yhteiskunnassa edistävää toimijaa; Suomen Latu: Seikkailevat perheet -liikunnan toimintamalli sekä kirjailija kuvittaja Linda Bondestam. Linda palkittiin paitsi aiemmista töistään, erityisesti ilmastonmuutosta käsittelevästä omasta kirjastaan ”Elämäni pohjalla/Mitt bottenliv”. Perheteko -palkinnon suuruus on 10 000 e/saaja. Lue lisää aiheesta täältä: https://allinsaatio.fi/ajankohtaista/vuoden-2022-perhetekopalkinnon-saavat-linda-bondestam-ja-suomen-latu/

Musiikillisesta ohjelmasta seminaarissa vastasivat upea duo Antti Paranko ja Susanna Lukkarinen sekä Sibelius-lukion kamarikuoro. Molemmat esittivät tunnelmallisia ja koskettavia luontoaiheisia kappaleita Allin Säätiön juhlavuoden ekologiseen teemaan liittyen.

Pidetyt puheenvuorot otsikoittain:

  • Alli Paasikivi – Etulinjan taustavaikuttaja – Professori Aura Korppi-Tommola
  • Suomen perhepolitiikka Alli Paasikiven Säätiön apurahapolitiikan valossa –
    Professori Heikki Hiilamo
  • Tukea perheille – Väestöliiton arvot ja johtohahmot Alli Paasikiven Säätiön arvojen
    luojina – Alli Paasikiven Säätiön hallituksen puheenjohtaja, VTT Pekka Perttula
  • Mihin suuntaan lapsi- ja perhepolitiikka tulevaisuudessa? – Säätiön asiamies, VTT Petra Kouvonen ja Väestöliiton hallituksen puheenjohtaja, valtiotieteiden lisensiaatti Maria Kaisa Aula

Puheenvuoroista tulee nähtäväksi videokooste loppukevään aikana sivuillemme, seuraa meitä myös sosiaalisen median kanavissamme Twitterissä ja Facebookissa.

Alli Paasikiven Säätiö kiittää lämpimästi kaikkia seminaariin osallistuneita!

Kuvat: Tilda Hopia

Tasavallan presidentin puoliso rouva Jenni Haukio toimii Allin Säätiön juhlavuoden suojelijana ja jakoi vuoden 2022 Perheteko -palkinnot seminaarissa.

Professori Aura Korppi-Tommola on kirjoittanut Alli Paasikiven elämäkerran ”Eturivin taustavaikuttaja”, kirjan on kustantanut SKS Kirjat.

Sibelius-lukion kamarikuoro esiintyi seminaarissa.

Professori Heikki Hiilamo.

VTT Pekka Perttula.

Vuoden 2022 Perheteko -palkinnon saajat, Suomen Ladun edustaja ulkoilun suunnittelija Susanne Blomqvist ja kirjailija/kuvittaja Linda Bondestam.

Antti Paranko ja Susanna Lukkarinen esiintyivät.

Allin Säätiön asiamies, VTT Petra Kouvonen ja valtiotieteiden lisensiaatti Maria Kaisa Aula.Muita uutisia